Oddělení logopedie a studií komunikačního procesu

[catlist id=27]

Oddělení logopedie a studií komunikačního procesu

Oddělení logopedie a studií komunikačního procesu koncentruje odborníky zaměřující na všechny složky a formy verbální i neverbální komunikace a jejich narušení a odchylky (včetně vývojových i získaných poruch učení či fyziologie a patologie orofaciální oblasti), na specializovanou problematiku symptomatických poruch řeči u osob s primárním zdravotním postižením či onemocněním (včetně syndromově podmíněných deficitů a kombinovaných vad) a na komunikační specifika osob z kulturně-jazykově odlišného prostředí (problematika bilingvismu, specifik komunikace migrantů a další). Garantuje jedinečné pětileté nestrukturované magisterské studium neučitelsky zaměřeného oboru Logopedie, které mimo jiné splňuje požadavky na zařazení absolventů práci ve zdravotnictví (http://www.obory.upol.cz/obor/logopedie/ ).

Všichni akademičtí pracovníci oddělení se různou měrou podílejí na pedagogické, vědecko-výzkumné, poradenské, konzultační, publikační a projektové činnosti, provádějí lektorskou a osvětovou činnost ve spolupráci s širší odbornou i laickou veřejností (včetně odborných a vědeckých společností a nevládních neziskových organizací), úzce kooperují se vzdělávacími i klinickými institucemi, a to jak v tuzemském, tak i mezinárodním měřítku.

Oddělení garantuje i výuku a praktický výcvik specifických technik, metodických postupů a komunikačních systémů (výcvik komunikačních systémů u osob se symptomatickými poruchami řeči, alternativní a augmentativní komunikace), a ve spolupráci se zahraničními pracovišti zkoumá, vyvíjí a ověřuje jedinečné techniky a systémy nové (např. u osob s poruchami autistického spektra, s myofunkčními orofaciálními poruchami, s poruchami hlasu). Důraz je rovněž kladen na zvládnutí speciální přístrojové techniky a pomůcek, z nichž jsou mnohé na pracovišti přímo k dispozici.

Oddělení rovněž zajišťuje výuku ve vybraných modulech pro zahraniční studenty v anglickém, německém a ruském jazyce. V rámci specifických témat je však případně možná komunikace i v jazyce slovenském, španělském, polském, francouzském a znakovém.

Vedoucí oddělení

Členové oddělení

Charakteristika oboru Logopedie

Studium je koncipováno jako neučitelské nestrukturované se zaměřením na fyziologii a poruchy komunikace ve všech jejích formách, včetně poruch sluchu. Studijní obor Logopedie si klade za cíl připravit absolventy oboru pro kvalifikovanou práci v resortech (odvětvích) školství, sociální péče a zdravotnictví včetně působení v nestátních subjektech uvedené sféry, včetně poradenského systému, a to v souladu se změnami legislativních předpisů a doporučení národních i mezinárodních komisí a společností determinujících oblast terciárního vzdělávání a logopedické profese.

Profil a uplatnění absolventa

Absolventi mohou působit ve státních i nestátních logopedických klinických a jiných zařízeních v resortu zdravotnictví, včetně logopedických ambulancí (samostatně po splnění dalších předpokladů daných platnými normami upravujícími působnost tzv. nelékařských profesí v systému zdravotnictví), dále ve školských zařízeních, včetně poradenských pracovišť (jako nepedagogičtí pracovníci) a v institucích resortu sociálních věcí (např. v pobytových zařízeních sociálních služeb), kde mohou provádět logopedickou diagnostiku, poskytovat komplexní logopedickou péči jedincům všech věkových kategorií s narušenou komunikační schopností, včetně sluchového postižení, či provádět specifické terapie zaměřené na narušení orofaciální oblasti. Absolventi studia mohou rovněž pokračovat v postgraduálním studiu ve studijním programu Speciální pedagogika či Logopedie (např. v zahraničí) a ve specializačním studiu ve zdravotnictví v oboru Klinická logopedie.

Státní závěrečné zkoušky, závěrečné zkoušky a rigorózní zkouška z Logopedie

Oddělení zajišťuje teoretickou i praktickou výuku a ověřování znalostí v rámci předmětů souvisejích s komunikační schopností a jejími poruchami a odchylkami ve všem formách komunikace (mluvené, čtené, psané a znakové) v rámci speciálněpedagogických programů a oborů učitelského i neučitelského typu, včetně státních závěrečných zkoušek (kvalifikační studium – bakalářský stupeň, magisterský stupeň prezenční i kombinované formy studia), závěrečných zkoušek (celoživotní vzdělávání, kurzy) a rigorózních zkoušek (PhDr.) na Univerzitě Palackého v Olomouci. V rámci doktorského studia (Ph.D.) zajišťuje výuku i ověřování znalostí u studentů doktorského studia zaměřených na oblasti související s logopedií. Tímto způsobem garantuje výuku jak v českém, tak v akreditovaných cizích jazycích. Oddělení se podílí na výuce i jiných pracovišť Pedagogické a jiných fakult Univerzity Palackého v Olomouci a na zajištění státních závěrečných, rigorózních a doktorských zkoušek a habilitačních řízení na jiných univerzitách v České republice i v zahraničí (členství či předsednictví ve zkušebních komisích a komisích pro obhajoby bakalářských, diplomových, rigorózních, disertačních a habilitačních prací, zpracování oponenstkých posudků).

Pozvání na prezentace v rámci Dnů vědy:

Oddělení logopedie a studií komunikačního procesu srdečně zve na prezentace v rámci Dnů vědy

Dny vědy

Přehled vystupujících a témat: Prezentace DP 11.4. – List 1 (1)

Participace v projektu NetQues:

Network for Tuning Standards and Quality of Education programmes in Speech and Language Therapy across Europe.

Výsledky projektu

Prezentace projektu

Eu council conclusions on early detection and treatment of communication disorders in children

Slavíme World Voice Day 2016!

WVD_logo_transp_3345x1040px-300x93